علی اکبر صادقی همیشه یک رد پای مولف بزرگ در هنر مدرن ایران داشته اسبه گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی ایرنا، مجید ملانوروزی شامگاه یکشنبه در این آیین که در موزه هنرهای معاصر تهران برپا شد اظهار داشت: شناخت من از علی اکبر صادقی به 30 سال پیش و تصویرسازی باز می گردد. این هنرمند یکی از شخصیت های برجسته هنر مدرن و معاصر ایران است که در بسیاری از حوزه های هنری کار کرده است.
وی افزود: صادقی بر بسیاری از شاخه های هنر و هنرمندان مختلف تاثیرگذار بوده و یکی از هنرمندان پر کار و موفق نسل خود است که باخوانش نو نگاه کاملا معاصر داشته است.
وی خاطر نشان کرد: از نظر نماد شناسی ، اسطوره شناسی بحث های زیادی دارد و می توان گفت درسهای بزرگی برای یک عده می تواند داشته باشد.
مدیر کل هنرهای تجسمی ادامه داد: نمایشگاهی که اینجا دایر است نشان دهنده زمینه های فرهنگی و ایرانی است که در شخصیت صادقی وجود دارد همچنین این نمایشگاه از لحاظ چیدمان بسیار به علی اکبر صادقی نزدیک است.
نمایشگاه مروری بر آثار و زندگی علی اکبر صادقی توسط موزه هنرهای معاصر تهران و بنیاد علی اکبر صادقی امروز در محل این موزه گشایش یافت و تا 27 فروردین دایر است.
در ادامه این برنامه علی اکبر صادقی اظهار داشت: من از 8 سالگی عاشق نقاشی کردن بودم ولی پدرم مخالف بود و می گفت به درسهایت برس و من به قدری نقاشی می کردم بر روی همه چیز و همه جا که بقیه از دست من خسته شده بودند در کلاس هفتم رفوزه شدم که پدرم من را تنبیه کرد کلاس نهم نیز به خاطر نقاشی کردن زیاد از درس جا ماندم .
وی ادامه داد: پس از آن وارد دانشکده هنرهای زیبا شدم که در آنجا نفر برتر شدم پس از آن تصویرسازی را شروع کردم و به عنوان بندی در روزنامه آسیا مشغول شدم پس از آن با دعوت کانون پرورشی فکری کودکان ونوجوانان به عنوان یک تصویر ساز و انیمیشن ساز مشغول فعالیت شدم و مجسمه سازی، نقاشی ، تصویرسازی و نقاشی قهوه خانه ای نیز انجام می دادم.
صادقی بیان داشت: من خاک ایران را سرمه چشمانم می کنم چند سال پیش در برن نمایشگاه گذاشتم و آنجا به من گفتند شما از کجایید و در پاسخ بغض من را گرفت و گفتم من از ایران می آیم سرزمین رستم و سهراب، فردوسی من از سرزمین پاکان ایران می آیم.
وی گفت: من همه مردم را دوست دارم حتی یک گانگستررا نیز دوست دارم چون همه بی گناه هستند و شرایط محیط آن فرد را به این شکل در آورده است .
صادقی افزود: وقتی عشق و دوستی را گسترش دهیم همه مردم پاک و بی گناه می شوند امیدوارم که روزی تمام نقاط جهان از عشق پر شود و همه یکدیگر را دوست داشته باشند.
در ادامه فرشته موسوی نمایشگاه گردان نمایشگاه علی اکبر صادقی گفت: این نمایشگاه بزرگترین و کاملترین نمایشگاه صادقی است که بیش از 200 اثر از مجموعه آثار ایشان در همه زمینه های کاری به نمایش گذاشته شده است.
وی افزود: این نمایشگاه نگاهی دوباره به سهم ویژه وی در فرهنگ و هنر مدرن و معاصر ایران دارد که مصادف با جشن 80 سالگی این هنرمند و بیش از 60 سال فعالیت هنری اوست.
موسوی گفت: صادقی مجموعه پر باری خلق کرده و هنر خویش را از سنت تصویرسازی کتاب و نقاشی قهوه خانه ای به سمت برخورداری متفاوت با هنر مدرن سوق داده است.
وی بیان داشت: در مجموعه برگزاری نمایشگاه نشست هایی با حضوراساتید برجسته برگزار می شود .
در ادامه نمایشگاه مروری بر آثار علی اکبر صادقی رسما افتتاح شد.
این نمایشگاه از 8 دی ماه تا 25 فروردین ماه سال 97 در موزه هنرهای معاصر تهران برپا است.
علی اکبر صادقی نقاش ایرانی متولد 1316 تهران است که در طول ۲۰ سال گذشته در زمینه‌های هنری مختلف فعال بوده‌است. در مجموع او در ۲۵ نمایشگاه انفرادی و گروهی در داخل و خارج از کشور شرکت داشته و ۷ کتاب از مجموعه نوشته‌های او به چاپ رسیده‌ است.
شیوه کار او یک نوع سوررئالیسم ایرانی است بر پایه نقاشی قهوه‌خانه‌ای ‌است.
این هنرمند در نوجوانی به نقاشی آبرنگ پرداخت و در سال ۱۳۳۷ وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۳۸ سبک ویژه‌ای را در هنر ویترای یا شیشه‌بند منقوش با حال و هوای سبک ایرانی ابداع کرد.
علی اکبر صادقی در سال ۱۳۸۷ به عنوان چهره ماندگار کشور معرفی شد.

فراهنگ** 9338**1823
خبرنگار: صدیقه بهارلو ** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید