بیجار میزبان اولین جشنواره جایزه ملی ادبیات نمایشیمهدی سلطانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با توجه به پتانسیل های تاریخی و فرهنگی این شهرستان، برگزاری جشنواره جایزه ملی ابیات نمایشی، افق روشنی برای معرفی بیجار گروس در کشور است.
وی افزود: جایزۀ ادبیات نمایشی امیر نظام گروسی، فرصتی مبارک است که به منظور بروز و ظهور روحیۀ خلاق و آرمان‌ گرای هنرمندان جوان فعال، جویای علم، دانش و ادبیات غنی در راستای تحقق بخشیدن به باورهای تمدن نوین ایرانی – اسلامی تلاش و کوشش می کنند، تعریف شده است.
سلطانی با اشاره به رخدادهای مثبت و رو به رشدی که در چند سال اخیر در عرصه هنر این شهرستان بویژه تئاتر روی داده است، تاکید کرد: فعالیت هایی که موجب باور پروری هنرمندان و صاحبان کرسی های علمی و ادبی می شود، تنها در سایه هنر آرمانگرا، بهره‌گیری از تخصص، تعهد هنرمندان، صاحبان اندیشه و حمایت مسئولان ممکن است.
وی یاداور شد: نخستین جشنواره جایزۀ ادبیات نمایشی امیرنظام گروسی به عنوان فصل جدیدی از فعالیت‌های فرهنگی هنری ادارۀ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان و ادارۀ فرهنگ و ارشاد اسلامی بیجار با نیم نگاهی به تجربه ‌های مشابه پیشین و با چشم دوختن به افق‌های تازه و روشن‌تر، تلاش خود را معطوف به گام برداشتن در مسیری خواهد کرد که چشم انداز آن، اقتدار فرهنگی جامعه ایرانی و بومی منطقه است.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بیجار گفت: دست‌یابی به چنین آرمانی، نه تنها دور از دسترس نبود بلکه بسیار نزدیک است و همه دست اندرکاران هنرمند و مدیران می توانند با تشریک مساعی و همراهی با حداقل های ممکن معنوی، فرهنگی، علمی، مشاوره ای و حمایت های فکری فرصتی بسیار مغتنم برای شکوفایی فرهنگ و هنر این منطقه فراهم کنند.
سلطانی اضافه کرد: بیجار با قدمتی حدود هشت هزار ساله که مملو از غنای فرهنگی و ارتباطات فرهنگی با مردم صاحب علم و دانش بین النهرین وقت است می تواند در قالب برگزاری این جشنواره ها، همایش ها بروز و ظهوری دوباره پیدا کند و شاهد شکوفایی استعدادهای مغفول دیار گروس فرهنگ پرور و صاحب کرسی علم و دانش سالیان دور آن باشد.
وی از همه صاحب نظران، رسانه های کشوری، استانی و شهرستانی، فعالان فضاهای مجازی، مدیران ادارات متولی امور فرهنگی، دینی، هنری، اجتماعی و میراث فرهنگی دعوت کرد با نگاه جدیدی به این جشنواره فکر کنند و ضمن شرکت فعالانه در جشنواره، دلسوزانه دیدگاه ها، نظرات و پیشنهادت سازنده و راهبردی خود را بیان کنند.
به گفته وی، پس از اتمام بخشی از برنامه های مقدماتی برگزاری، اطلاع رسانی بیشتری در خصوص برنامه های جشنواره، زمان دقیق و محل برگزاری آن چگونگی همکاری و نحوه شرکت در جشنواره بصورت مستمر و کامل اعلام خواهد شد.
شهرستان بیجار که در شرق استان کردستان واقع شده است با توجه به کاوش های اخیر در تپه ها حاشیه سد تلوار، دارای قدمتی حدود هشت هزار ساله است و از ارتباطات فرهنگی، تجاری، اجتماعی زیادی با مردم بین االنهرین (کشور عراق) برخوردار بوده است و از منابع علمی، ادبیات و پرورش نخبگان سرشناس کشوری و جهانی برآورد می شود از سالیان دراز دارای صبغه فرهنگی و علمی و غنای آداب و سنن اجتماعی بوده است.
خبرنگار: سیدباقر سبحانی**انتشار: سلیمانی
7350/9102انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید